Strona główna | Kontakt | Reklama | O nas


Co to jest pamięć?
Pamięci półprzewodnikowe są jednym z kluczowych elementów systemów cyfrowych. Służą do przechowywania informacji w postaci cyfrowej. Liczba informacji, które mogą przechowywać pojedyncze układy scalone pamięci, zawiera się w zakresie od kilobajtów do gigabajtów.

                             Podstawowe definicje dotyczące pamięci

Pamięciami półprzewodnikowymi nazywamy cyfrowe układy scalone przeznaczone do przechowywania większych ilości informacji w postaci binarnej.

 

Pojemnością pamięci nazywamy maksymalną liczbę informacji, jaką możemy przechować w danej pamięci.

 

Pojemność pamięci podajemy w bitach (b) lub bajtach (B).

 

Czasem dostępu do pamięci nazywamy czas, jaki musi upłynąć od momentu podania poprawnego adresu słowa w pamięci do czasu ustalenia się poprawnej wartości tego słowa na wyjściu pamięci w przypadku operacji odczytu lub w przypadku operacji zapisu - czas, jaki upłynie do momentu zapisania wartości do tego słowa z wejścia pamięci.

 

W technice komputerowej używane są głównie pamięci półprzewodnikowe o dostępie swobodnym (w odróżnieniu od dostępu sekwencyjnego).

 

• Pamięcią o dostępie swobodnym nazywamy pamięć, dla której czas dostępu praktycznie nie zależy od adresu słowa w pamięci, czyli od miejsca, w którym jest przechowywana informacja.

 

Pamięć sekwencyjna (ang. sequential memory, sequential access memory, serial access memory) – pamięć, której dane są dostępne w kolejności ich zapisania na nośniku przesuwanym pod głowicą odczytująco-zapisującą, np. pamięć taśmowa. Czas dostępu w tak zorganizowanej pamięci zależy od odległości głowicy od położenia danych.

 

Transferem danych pamięci nazywamy maksymalną liczbę danych, jaką możemy odczytywać z pamięci lub zapisywać do pamięci w jednostce czasu.

Transfer danych pamięci może być podawany w jednostkach informacji na sekundę (na przykład w MB/s), jednak znacznie częściej dla modułów pamięci stosowanychw PC podaje się częstotliwość zegara taktującego transfer lub liczbę transferów na sekundę (np. MT/s). W dwóch ostatnich przypadkach, chcąc obliczyć transfer danych, czyli przepustowość, musimy znać liczbę bitów przesyłanych w jednym transferze.

 

Dodał: piter | Komentarzy: 25 | Dodaj komentarz
Copyright by XYZ
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by PITER